Logo-Katika

Katika - Expat Assistance

Przegląd wiadomości z sieci (styczeń 2012)

[data wpisu: 07.03.2012]

Przedstawiamy poniżej wyciąg informacji z wybranych stron internetowych, zachęcamy do zapoznania się pełną treścią artykułów na stronach ich autorów.

GazetaPrawna.pl www.gazetaprawna.pl

Nigeryjczycy płacili 5 tys. euro za fikcyjne śluby z Polkami (3 styczeń 2012)
„5 tys. euro płacili Nigeryjczycy, by móc ożenić się z Polkami i dzięki temu zostać na stałe w Polsce. Kobiety chętnie się na to godziły, bo dostawały większość z tej kwoty. Katowicka prokuratura zakończyła śledztwo w tej sprawie. Akt oskarżenia obejmuje 31 osób” Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

W całej Polsce 441 wniosków o abolicję, najwięcej złożyli Ukraińcy (6 styczeń 2012)
„Spośród 441 wniosków o legalizację pobytu, które zarejestrowano od 1 stycznia w Polsce, ok. 75 proc. pochodzi z Mazowsza. W Warszawie najwięcej wniosków złożyli Ukraińcy i Wietnamczycy”
Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Pracodawca sprawdzi, czy pracujący u niego cudzoziemiec jest w Polsce legalnie (12 styczeń 2012)
„Pod koniec stycznia odbędzie się w Sejmie pierwsze czytanie projektu ustawy „o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”, przygotowanego przez Ministerstwo Pracy. Sprzeciw ekspertów budzą zapisy o konieczności sprawdzania przez pracodawcę dokumentów o legalności pobytu pracownika” Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Cudzoziemcy „na czarno” w co dziesiątej firmie (24 styczeń 2012)
„Cudzoziemcy otrzymują niższe wynagrodzenia niż podane we wnioskach o zezwolenie na pracę – alarmuje „Puls Biznesu” na podstawie raportu inspekcji pracy. Prawie połowa skontrolowanych firm naruszyła przepisy przy zatrudnianiu cudzoziemców – wynika ze wstępnych wyników kontroli Państwowej Inspekcji Pracy za okres od 1 stycznia do 30 listopada 2011 r., które uzyskał dziennik”
Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Legalizacja pobytu cudzoziemców w Polsce: Już ponad 2,1 tys. wniosków o abolicję (25 styczeń 2012)
„2138 cudzoziemców złożyło już od początku roku wnioski o zalegalizowanie pobytu w Polsce. To więcej niż podczas abolicji przeprowadzonej w 2007 roku – poinformował w środę w Łodzi szef Urzędu do spraw Cudzoziemców Rafał Rogala” Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Straż Graniczna www.strazgraniczna.pl

Zatrzymane za pracę bez zezwolenia (19 styczeń 2012)
„18 stycznia funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej, w wyniku przeprowadzonych kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców, zatrzymali cztery obywatelki Ukrainy”
Czytaj więcej na stronie Straży Granicznej >>

Cudzoziemcy w pomarańczach (30 styczeń 2012)
„27 stycznia funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy (Nadwiślański OSG) zatrzymali 6 cudzoziemców, którzy nielegalnie przyjechali do Polski ukryci w chłodni naczepie samochodu ciężarowego wiozącego z Grecji pomarańcze”
Czytaj więcej na stronie Straży Granicznej >>

Powrót