Logo-Katika

Katika - Expat Assistance

Przegląd wiadomości z sieci (lipiec 2011)

[data wpisu: 25.08.2011]

Przedstawiamy poniżej wyciąg informacji z wybranych stron internetowych, zachęcamy do zapoznania się pełną treścią artykułów na stronach ich autorów.

GazetaPrawna.pl www.gazetaprawna.pl

Bez surowych kar za nielegalną pracę. Polska nie zdąży z dyrektywą zaostrzającą przepisy (8 lipca 2011)
” Zaledwie 12 dni pozostało Polsce na wdrożenie tzw. dyrektywy Frattiniego. Dzięki niej cudzoziemcy nielegalnie pracujący zyskaliby jeszcze większą ochronę przed nieuczciwymi pracodawcami. Już jednak wiadomo, że nie dotrzymamy terminu jej implementacji, bo projekt ustawy w tej sprawie utknął w Rządowym Centrum Legislacji (RCL).”
Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Wybierasz się do Mediolanu? Uważaj na fałszywych policjantów (9 lipiec 2011)
” Policja w Mediolanie rozbiła w sobotę gang sześciu złodziei-cudzoziemców, podających się za włoskich policjantów. Posługując się podrabianymi identyfikatorami, okradali oni zagranicznych turystów.”
Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

OECD: obywatele Polski wciąż stanowią największą grupę imigrantów w Norwegii i Wielkiej Brytanii (13 lipiec 2011)
” Statystyczny imigrant, który przybywa do Polski, pochodzi z Ukrainy lub Białorusi, a jeden na trzech sam tworzy sobie miejsce pracy – wynika z opublikowanego wczoraj raportu OECD.”
Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Abolicja umożliwi imigrantom legalną pracę w Polsce (13 lipiec 2011)
” Nielegalni imigranci już wkrótce będą mogli skorzystać z abolicji i zalegalizować swój pobyt w Polsce. Z tej furtki skorzysta według wstępnych szacunków nawet ok. 5,5 tys. cudzoziemców.”
Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Oto najdroższe miasta świata do życia dla cudzoziemców (13 lipiec 2011)
” Stolica Angoli, Luanda, jest drugi rok z rzędu najdroższym miastem do życia dla cudzoziemców – tak wynika z opublikowanego wczoraj rankingu firmy konsultingowej Mercer.”
Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Eurostat: w Polsce najmniejszy odsetek cudzoziemców w UE (14 lipiec 2011)
” Jedynie 0,1 proc. populacji Polski stanowili w 2010 r. obywatele innych krajów – poinformował w czwartek unijny urząd statystyczny Eurostat. To najmniejszy odsetek w Unii Europejskiej. Na terenie całej Wspólnoty żyje 32,5 miliona cudzoziemców.”
Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Jest nas tylko 37 milionów (22 lipiec 2011)
” Polska straciła milion obywateli. To ci, którzy wyjechali po wstąpieniu do Unii za pracą i nie mają zamiaru wracać. Na emigracji radzą sobie lepiej niż w kraju. Nawet kryzys na Zachodzie nie spowodował masowych powrotów. Z danych GUS wynika, że wróciło 340 tys. osób.”
Czytaj więcej na stronie GazetaPrawna.pl >>

Straż Graniczna www.strazgraniczna.pl

Nieodpowiedzialny żart (11 lipiec 2011)
„10 lipca funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie zatrzymali podróżnego, który podczas kontroli bezpieczeństwa zadeklarował, że posiada urządzenie wybuchowe oraz bombę w bagażu rejestrowanym. Był to żart, za który podróżny poniesie odpowiedzialność karną.”
Czytaj więcej na stronie Straży Granicznej >>

Udaremniona ucieczka (20 lipiec 2011)
„19 lipca funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG z Placówki SG w Świecku zatrzymali Litwina, który kierował pojazdem skradzionym w Danii na niemieckich, także kradzionych, tablicach rejestracyjnych.”
Czytaj więcej na stronie Straży Granicznej >>

Fikcyjne oświadczenia, fikcyjna firma (22 lipiec)
„19 lipca funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej ujawnili kolejny przypadek wyłudzania wiz dla cudzoziemców przez obywatela Polski, który wystawił 166 fikcyjnych oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom w swojej nieistniejącej firmie.”
Czytaj więcej na stronie Straży Granicznej >>

5 Afgańczyków zatrzymanych na zielonej granicy (22 lipiec 2011)
„21 lipca, kilka kilometrów od polsko-ukraińskiej granicy państwowej, funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki SG w Lubaczowie (Bieszczadzki OSG) zatrzymali 5 nielegalnych imigrantów z Afganistanu oraz 2 obywateli Ukrainy, którzy mieli za zadanie przejąć grupę, a następnie przewieźć ją w głąb kraju.”
Czytaj więcej na stronie Straży Granicznej >>

Powrót